Хүндийн өргөлтийн залуучуудын УАШТ өндөрлөлөө

2016 оны 1 сарын 8

2016 оны хүндийн өргөлтийн 21 хүртэлх насны залуучуудын Улсын аварга шалгаруулах тэмцээн Улаанбаатар хотноо Спортын төв ордны “А” зааланд энэ сарын 7-8-ны өдрүүдэд болж өндөрлөлөө. Төрийн хошой “Алтан гадас” одонт Т.Самбуу агсны нэрэмжит энэ оны залуучуудын улсын аварга тэмцээнд төв, орон нутгийн 13 байгууллагын 80 гаруй тамирчид эрэгтэй 7, эмэгтэй  6 жинд өрсөлдлөө.

2016 оны анхны улсын аваргын тэмцээн гэдгээрээ энэхүү тэмцээн ихээхэн онцлогтой боллоо. Тэмцээний эрэгтэй 62 кг-ын жинд ОУХМ Ө.Чагнаадорж залуучуудын улсын рекордыг нийлбэр дүнгээр 16 кг-аар ахиулан шинэчлэн тогтоолоо. Тэрбээр огцом өргөлтөөр 106 кг, түлхэлттэй өргөлтөөр 140 кг-ыг өргөсөн бөгөөд энэ жин хамгийн өрсөлдөөнтэй буюу 14 тамирчин оролцсон байна. Мөн эмэгтэйчүүдийн 48 кг-ын жинд “Самбуу сан” клубын тамирчин спортын мастер Ч.Нямзул огцом өргөлтөөр 63 кг-ыг өргөж өсвөр, залуучууд, насан хүрэгчдийн улсын рекорд амжилтыг ахиулсан бол энэ жинд Өвөрхангай аймгийн тамирчин А.Энхбаяр спортын дэд мастерын болзол хангасан байна.

Тэмцээний дүн:

ЭРЭГТЭЙ:

50 кг:

Огцом:

  1. А.Нэргүйбаатар (“Самбуу сан” клуб) -70 кг
  2. М.Даваахүү (Дархан-Уул аймаг) -61 кг
  3. Э.Хосхүлэг (“Алдар” спорт хороо) -57 кг

Түлхэлт:

  1. А.Нэргүйбаатар (“Самбуу сан” клуб) -85 кг
  2. У.Баярхүү (“Алдар” спорт хороо) -71 кг
  3. О.Дагдансамбуу (Өвөрхангай ) -70 кг

Нийлбэр:

  1. А.Нэргүйбаатар (“Самбуу сан” клуб) -115 кг
  2. М.Даваахүү (Дархан-Уул аймаг) -131 кг
  3. О.Дагдансамбуу (Өвөрхангай ) -126 кг-аар тус тус орлоо.

56 кг:

Нийлбэр дүнгээр:

  1. Г.Өнөболд (Төрөлжсөн сургалттай БТДС) -191 (86+105)
  2. Б.Нямбаяр (“Алдар”) -166 кг (71+85)
  3. С.Одгэрэл (Дархан-Уул аймаг) -151 кг /70+81/

 

62 кг:

Огцом:

  1. Ө.Чагнаадорж (ОУХМ, ТСБТДС) -106 кг (залуучуудын улсын рекордыг 4 кг-аар ахиулав)
  2. П.Шинэбаяр (“Алдар”) -72 кг
  3. Т.Ибрахим (Баян-Өлгий аймаг) -71 кг

Түлхэлт:

  1. Ө.Чагнаадорж (ОУХМ, ТСБТДС) -140 кг /залуучуудын улсын рекордыг 12 кг-аар ахиулав/
  2. Б.Лхагва-Очир (“Самбуу сан” клуб) -94 кг
  3. П.Шинэбаяр (“Алдар”) -92 кг

Нийлбэр:

  1. Ө.Чагнаадорж (ОУХМ, ТСБТДС) -246 кг (залуучуудын улсын рекордыг 16 кг-аар ахиулав.)
  2. Б.Лхагва-Очир (“Самбуу сан” клуб) -164 кг
  3. П.Шинэбаяр (“Алдар”) -164 кг

 

69 кг:

Нийлбэр: (огцом, түлхэлт)

  1. Х.Очирхүү (Спортын дэд мастер, “Самбуу сан”) -202 кг
  2. Ч.Чинхүслэн (ТСБТДС) – 172 кг
  3. Г.Амартүвшин (Дархан-Уул аймаг) -170 кг

 

77 кг:

Огцом:

  1. Ө.Даваагомбо (спортын дэд мастер, “Алдар” спорт хороо) -100
  2. Г.Баттулга (Дархан-Уул аймаг) -80 кг
  3. Г.Бат-Эрдэнэ (Багануур) -80 кг

Түлхэлт:

  1. Ө.Даваагомбо (спортын дэд мастер, “Алдар” спорт хороо)  – 120 кг
  2. Г.Бат-Эрдэнэ (Багануур)  – 100 кг
  3. Д.Сабырбол (Баян-Өлгий) -92 кг

Нийлбэр:

  1. Ө.Даваагомбо (спортын дэд мастер, “Алдар” спорт хороо) -220 кг
  2. Г.Бат-Эрдэнэ (Багануур)  – 180 кг
  3. Д.Сабырбол (Баян-Өлгий) -157 кг

 

85 кг:

Нийлбэр: (огцом, түлхэлт)

  1. Б.Нямчулуун (“Самбуу сан” клуб) -224 (106+118)
  2. Б.Батцэрэн (Багануур) -165 (80+85)

 

85+ кг

Нийлбэр: (огцом, түлхэлт)

  1. Н.Шижир-Эрдэнэ (ТСБТДС) 195 (90+105)
  2. М.Банзрагч (“Алдар”) -180 (78+102)
  3. М.Бахберген (“Самбуу сан” клуб)

 

Эмэгтэй 48 кг:

Огцом:

  1. Ч.Нямзул (спортын мастер, “Самбуу сан” клуб) 63 кг (өсвөр, залуучууд, насанд хүрэгчдийн улсын рекордыг шинэчлэв.)
  2. Б.Золбоо (спортын мастер, “Самбуу сан” клуб) 59 кг
  3. Б.Тунгалаг (Төрөлжсөн сургалттай БТДС) – 56 кг

Түлхэлт:

  1. Б.Золбоо (“Самбуу сан” клуб) 73 кг
  2. Ч.Нямзул  (“Самбуу сан” клуб) 70 кг
  3. А.Энхбаяр (Өвөрхангай аймаг) -59 кг

Нийлбэр:

  1. Ч.Нямзул (“Самбуу сан” клуб) -133 кг
  2. Б.Золбоо (“Самбуу сан” клуб) -132 кг
  3. А.Энхбаяр (Өвөрхангай аймаг)  108 кг - (Спортын дэд мастерын болзол биелүүлэв.)

Эмэгтэй 53 кг:

Нийлбэр:

  1. А.Бум-Аюуш -118 кг (ОУХМ)
  2. Д.Зима -106 кг (спортын мастер, Хөвсгөл)
  3. Х.Нандин-Эрдэнэ 86 кг

Эмэгтэй 58 кг:

Нийлбэр:

  1. Э.Бурмаа 137 кг (65+72)
  2. Г.Болорчимэг 127 кг (58+70)
  3. Э.Батчимэг 113 (53+60)

63 кг:

Огцом:

  1. Г.Анужин (ОУХМ, ТСБТДС) – 80 кг
  2. Э.Энхтамир (ОУХМ, “Алдар” спорт хороо) -72
  3. Булганзаяа (Багануур) -57

Түлхэлт:

  1. Э.Энхтамир (ОУХМ, “Алдар” спорт хороо) -98
  2. Г.Анужин (ОУХМ, ТСБТДС) – 93 кг
  3. Булганзаяа (Багануур) -58 кг

Нийлбэр:

  1. Г.Анужин (ОУХМ, ТСБТДС) – 173 кг
  2. Э.Энхтамир (ОУХМ, “Алдар” спорт хороо) -170
  3. Булганзаяа (Багануур) -115 кг

69 кг:

Огцом:

  1. О.Дархижав (ТСБТДС) -75 кг
  2. Г.Энэрэл (“Алдар”) -62 кг
  3. Ө.Сарандагина (“Хүч”) -60 кг

Түлхэлт:

  1. О.Дархижав (ТСБТДС) -85 кг
  2. Ц.Минжинсор (“Алдар” спорт хороо)  -80 кг
  3. Г.Энэрэл (“Алдар” спорт хороо) -75 кг

Нийлбэр:

  1. О.Дархижав (Спортын мастер, ТСБТДС) -160 кг
  2. Ц.Минжинсор (“Алдар” спорт хороо)  -138 кг
  3. Г.Энэрэл (“Алдар” спорт хороо) -137 кг

 

69+ кг

Нийлбэр: (огцом, түлхэлт)

  1. Б.Энхтамир (ОУХМ, “Самбуу сан” клуб) -210 кг (92+118)
  2. Б.Билэгсайхан (ОУХМ, ТСБТДС) -178 кг (85+93)
  3. Г.Содбилэг (ТСБТДС) -116 кг (51+65)

 

Багийн дүнгээр ОУХМ М.Анхцэцэг дасгалжуулагчтай “Самбуу сан” клуб түрүүлж, Д.Чинзориг дасгалжуулагчтай “Төрөлжсөн сургалттай биеийн тамирын дунд сургууль”, А.Отгонжаргал дасгалжуулагчтай “Алдар” спорт хороо удаалав.

Ч.БОЛОР

 

 

 

 

 

АНХААРУУЛГА: Уншигчдын бичсэн сэтгэгдэлд news.mn хариуцлага хүлээхгүй болно. Манай сайт ХХЗХ-ны журмын дагуу зүй зохисгүй зарим үг, хэллэгийг хязгаарласан тул Та сэтгэгдэл бичихдээ бусдын эрх ашгийг хүндэтгэн үзнэ үү. Хэм хэмжээ зөрчсөн сэтгэгдлийг админ устгах эрхтэй.
Сэтгэгдэл бүртгэгдээгүй байна